اخبار

بالاترین نرخ صادرات تخم‌ مرغ در کشور

مدیر عامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار می‌گوید در حالی که دو سال پیش وارد کننده تخم‌ مرغ بودیم، امسال صادرات تخم‌ مرغ از 130 هزار تن نیز بیشتر بوده است و به کشورهای عراق، قطر، امارات، ترکمنستان، افغانستان و عمان صادر شده است.
به گفته حمیدرضا کاشانی، کیفیت بسیار مناسب تخم مرغ ایرانی باعث شده  کشورهای همسایه حاضر شوند حتی یک تا دو دلار در هر کارتن بیشتر بپردازند.
پیش از این در سالهای 1399 و 1400 بخشی از نیاز کشور به تخم مرغ از واردات تامین شد، علاوه بر آن ترکیه بازار منطقه را تسخیر کرده بود و خریداران، قیمت تخم مرغ ترکیه را اقتصادی تر می‌دانستند.
حال مسئولان اتحادیه تولید تخم مرغ می‌گویند که جایگاه ایران با یک میلیون و 300 هزار تن تولید در سال با پشت سر گذاشتن ترکیه به جایگاه هفتم دنیا رسیده است و توانسته بازار‌های منطقه را به دست بگیرد.
تولید تخم مرغ 400 هزار تن طی دو سال رشد داشته و برنامه ریزی شده تولید سال آینده هم 5 درصد بیشتر شود.
قیمت تخم مرغ برای تامین شب عید هم کمتر از نرخ مصوب و کیلویی 48 هزار تومان درب مرغداری و 56 هزار تومان در فروشگاه‌ها به فروش می رود.
به گفته مدیر عامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار بر اساس بررسی میزان کشتی‌های وارداتی، و ذخایر انبارها، نهاده مورد نیاز مرغداران حداقل برای 3 ماه آینده  کافی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *