مقالات

تغذیه جوجه گوشتی و جیره مناسب

تغذیه جوجه گوشتی و جیره مناسب

در دنیای پرورش مرغ، تغذیه یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها است، و جیره‌نویسی به عنوان روش علمی و ریاضی، نقش معناداری در این میان دارد. این فرآیند شامل بهره‌مندی از اطلاعات به روز در مورد نیازهای غذایی مرغ و خواص مواد خوراکی است، و در واقع یکی از گام‌های مهم در تغذیه جوجه های گوشتی محسوب می‌شود.

ولی توجه! کارشناسان تغذیه آرازنوین تجارت می‌گویند که قبل و بعد از جیره‌نویسی، باید به چندین نکته توجه کنیم. از مواد خوراکی با ویژگی‌های خاص، تا سموم و آلاینده‌ها و حتی شرایط انبارداری، همه و همه باید در نظر گرفته شوند. برای اندازه‌گیری مقادیر مغذی، از تکنولوژی‌های روز استفاده می‌کنیم، و حتی در فرآیندهای تولید دان مثل پلت‌سازی، اکسترود و اکسپند کردن دان، از فناوری‌های مدرن بهره می‌بریم.

برای پرورش جوجه‌های گوشتی، این جیره‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند: جیره پیش‌دان یا استارتر، جیره رشد یا میان دان و جیره پایانی یا پس دان. بسته به وزن، نوع نیازها، و سرعت رشد جوجه های گوشتی، می‌توان از این جیره‌ها بهره برد.

بعنوان مثال، در ده روز اول پرورش مرغ گوشتی، می‌توان با استفاده از محلول آب شکر، استرس جوجه‌های گوشتی را کاهش داد. بعد از آن، به جوجه‌ها پیش‌دان با ۲۱ درصد پروتئین و ۳۲۰۰ کالری انرژی تغذیه نمود.

اهمیت تغذیه در هزینه‌ها نیز قابل توجه است. به گفته کارشناسان، بیش از ۷۰ درصد هزینه‌های تولید جوجه گوشتی، هزینه‌های خوراکی است. برای این که همه چیز تحت کنترل باشد، از محصولات دانیران می‌توانید استفاده کنید. تیم متخصص دانیران نیز برای مشاوره در این زمینه، آماده‌ی کمک به شماست.

(تغذیه جوجه گوشتی و جیره مناسب)

به همین سادگی، با یک تماس به زنجیره تامین آرازنوین تجارت، می‌توانید به مشاوره‌ای عالی دست پیدا کنید. پس چرا منتظر می‌مانید؟ تماس بگیرید و پیش به سوی یک پرورش موفق مرغ بروید.

جهت بهره گیری از پیش دان با ضریب تبدیل مناسب و تهیه شده در کارخانه تولید خوراک آماده با رعایت اصول تغذیه و بهداشتی، میتوانید از دانیران استفاده نمایید. همچنین جهت بهره گیری از خدمات مشاوره تغذیه، تیم متخصص دانیران بعنوان برند برتر خوراک اماده طیور در خدمت شماست. کافیست با زنجیره تامین آرازنوین تجارت تماس بگیرید و داخلی مربوطه را شماره گیری نمایید.

در ادامه راهنمایی مختصر و مفید به پرورش دهندگان مرغ گوشتی جهت اشنایی و استفاده از جیره غذایی مناسب در طول دوره پرورش توسط تیم متخصص دانیران آماده شده که در اختیار شما جهت مطالعه قرار داده می شود:

همین که جوجه‌ها به مرغداری منتقل می‌شوند، یکم استرس دارند. برای کم کردن استرس، به مدت ۲۴ ساعت، آب شکر بهشون می‌دهیم. ۵ کیلو شکر در ۱۰۰ لیتر آب حل کنید و توی آبخوری‌ها بریزید.

پس از اون، نوبت به “پیش‌دان” می‌رسه که باید حداقل ۲۱ درصد پروتئین و ۳۲۰۰ کالری انرژی داشته باشه. این برای 0 تا 10 روزگی جوجه های گوشتی بود. ویژگی‌ کلیدی خوراک آماده این است که باید تمام انرژی، پروتئین و ویتامین‌ها را در ساده‌ترین شکل برای جوجه ها فراهم کند تا در هر مرحله از رشد، با مصرف غذا به حداکثر رشد دست یابند. پس از فاز اولیه، نوبت به تغذیه استارتر می‌رسه. یعنی جیره‌ای که برای ۱۴ تا ۱۶ روز به مرغ‌ها می‌دهیم.

اینجا یک تغییر جالب اتفاق می‌افته: شکل خوراک از کرامبل به پلت تغییر پیدا می‌کنه. یعنی دیگه قطعات درشت‌تری توی خوراک هست. حالا دیگه جوجه ها به سن 25 روزگی رسیدند. و موقع جیره رشد اونا هست. در این دوره حجم دان مصرفی طیور گوشتی بالا می رود. این جیره را عموما از ۲۵ روزگی تا پایان دوره در اختیار پرنده قرار می دهند. البته لازم به ذکر است که گاه به دلیل کشتار دیرهنگام  زمانی که قرار است مرغ گوشتی بیشتر از ۴۲ الی ۴۳ روز در گله باقی بماند نیاز به جیره ثانویه طیور وجود دارد.

ایا می‌دانید استفاده از جیره‌های با کیفیت چه تاثیراتی در پرورش مرغ گوشتی دارد؟ برند معتبر دانیران با محصولاتی نظیرسوپر استارتر، ستارتر، پیش‌دان، میان‌دان و پس‌دان، به مرغداران کمک می‌کند تا به بهترین نتایج برسند.

پیش‌دان دانیران: سرمایه‌گذاری در آغاز

پیش‌دان دانیران با ترکیب‌های متنوع از ذرت، سویا، گندم، متیونین، لیزین، فسفات کربنات و مکمل‌های ویتامینه و معدنی، یک انتخاب بی‌نقص برای رشد سریع جوجه‌های گوشتی است.

میان‌دان دانیران: انرژی در مرحله میانی

این محصول با قطر 3 میلی‌متر، تمامی نیازهای تغذیه‌ای جوجه‌ها را در این فاز پاس می‌دهد. این جیره به طور علمی طراحی شده و برای افزایش توانایی جوجه‌های گوشتی در این مرحله است.

پس‌دان دانیران: آخرین پله رشد

پس دان مرغ نسبت به خوراک‌های دیگر، پروتئین کمتر با انرژی قابل متابولیسم بیشتری دارد. پس‌دان، با انرژی سوخت‌وساز حدود 3200 کیلوکالری بر کیلوگرم و ترکیبات غنی از ویتامین E و سلنیوم، به مرغ‌ها کمک می‌کند تا به سرعت وزن مطلوب را بگیرند.

این جیره نیز برای حفظ ویژگی‌های پوستی و پری مرغ بسیار موثر است. همه این موارد به رشد ماهیچه در جوجه گوشتی و سرعت رشد آن کمک می‌کند، تا جوجه گوشتی هرچه زودتر برای فرآوری آماده شوند.

تغذیه جوجه گوشتی و جیره مناسب

نوشته های مرتبط

2 فکر در مورد “ تغذیه جوجه گوشتی و جیره مناسب

    1. admin گفت:

      ممنون از شما دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *