پرورش مرغ گوشتی

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی گلستان می‌گوید: گلستان با تولید بیش از 215 هزار تن گوشت سفید در سال 96 و همچنین بهره‌وری بسیار بالا در صنعت طیور کشور، در تامین گوشت سفید ایران جایگاه مهمی دارد.

966 واحد مرغداری گوشتی در گلستان با ظرفیت نزدیک به 28 میلیون قطعه در سال 7 درصد ظرفیت مزارع مرغ گوشتی کشور را به خود اختصاص داده است. صنعت طیور استان به لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در تولید و تجارت زنجیره طیور دانش وسیعی دارد که بخش مهمی از اقتصاد کشاورزی استان است(روزنامه همشهری -1397).

سالانه بخشی از تولیدات استان شامل جوجه یک‌روزه، تخم‌مرغ، گوشت مرغ، پای مرغ، خوراک طیور و غیره به کشورهایی از جمله عراق، ترکمنستان، افغانستان، چین، اندونزی، تایلند، فیلیپین و… صادر می‌شود. با توجه به شرایط اقلیمی مناسب، ارتفاع از سطح دریا، رطوبت مناسب و بهبود مدیریت پرورش (تلفات 4 درصد و بهبود ضریب تبدیل دان به گوشت مرغ کمتر از 8/1)، گرایش متقاضیان سرمایه‌گذاری در این بخش افزایش یافته است به طوری که با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده و بهره‌مندی از منابع مالی و پولی، ظرفیت طیور استان طی چند سال اخیر از 4/6 میلیون قطعه در هر دوره به 28 میلیون قطعه رسیده است.

در گلستان ضریب ارزش تولیدات به ارزش سرمایه‌گذاری یک است که قابلیت اقتصادی این صنعت در استان را نشان می‌دهد. این مهم از مزیت نسبی این استان نسبت به بیشتر استان‌های کشور حکایت دارد، به طوری که گوشت مرغ در گلستان دارای کیفیت مناسبی است و طرفدار بیشتری دارد.

با توجه به تلفات کمتر و شاخص تولید بالاتر به نظر می‌رسد گوشت مرغ تولیدی گلستان نسبت به سایر استان‌ها در واحد سطح بیشتر بوده به طوری که در شرایط یکسان، وزن پایان دوره مرغ بیشتر است. این موضوع قدرت رقابت مرغداران استان را افزایش داده است و این صنعت را از بخش‌های پیشرو در فعالیت‌های اقتصادی استان مطرح کرده است.

برخی از توصیه های واحد پرورش مرغ گوشتی شرکت آرازنوین تجارت به پرورش دهندگان مرغ گوشتی و مرغ مادر:

کیفیت توليد گوشت مرغ يا تخم مرغ رابطه ای مستقیم با تغذیه مرغ دارد، لذا جهت افزایش کارایی و افزایش کیفیت تولید، باید ابتدا مهارت دامپرور در این زمینه افزایش یابد که این امر با کسب آموزش های لازم توسط کارشناسان مربوطه از جمله کارشناسان تغذیه برای دامپروران عزیز میسر می گردد. در این راستا، شرکت تولیدی بازرگانی خنجری با بهره مندی از کارشناسان تغذیه و تکیه بر تجربه، خدمات قابل ملاحظه ای از جمله، آموزش پرسنلی دامپروران، نحوه جیره نویسی جدید با هدف رسیدن به جیره مناسب و با کیفیت و در عین حال با ضریب تبدیل مناسب ارائه میدهد.

– جوجه ریزی در زمان و شرایط مناسب و طبق اصول زنجیره ای جهت پوشش بازار در کل سال انجام گیرد.

– بازرسی کامل شرايط و امكانات قبل از ورود جوجه حتما در نظر گرفته شود.

–  درجه حرارت سالن را در زمان مناسب به 36-35 درجه برسانيد. در تابستان 24 ساعت و در زمستان 48 ساعت قبل از ورود جوجه ها به گرم كردن سالن بپردازيد. بعد از به ميزان نرمال رسيدن درجه حرارت، براى يكنواخت كردن دماى سالن از حداقل تهويه استفاده نماييد. درجه حرارت پيشنهادى 36- 35 سانتيگراد را به مدت 72-48 ساعت ثابت نگهداريد. رطوبت نسبى سالن بايد حداقل 60% باشد.

-آبخوريها را از نظر ارتفاع به شكلى تنظيم نماييد كه جوجه ها بدون هيچ مشكلى بتوانند به آب دسترسى داشته باشند.

– اگر از سيستم آبخوريهاى نيپل استفاده مى كنيد، فشار آب را كم كنيد تا جوجه ها زودتر متوجه منشاء آب شده و از نيپل ها استفاده نمايند.

– درجه حرارت آب را حدود 25-20 درجه تنظيم نماييد. اينكار را با تخليه آب موجود در لوله هاى منتهى به نيپل و يا توسط تعويض آب موجود در كله قندى ها انجام دهيد.

شرکت آرازنوین تجارت گستر طیور، با 20 سال سابقه در پرورش مرغ گوشتی، در حال حاضر دارای چندین فارم پرورش مرغ گوشتی می باشد که نقش بسزایی در تامین مرغ مصرف خانوار در استان گلستان و کشور دارد.

108

خدمات قابل ارائه شرکت آرازنوین تجارت گستر طیور برای همکاران و مشتریان این حوزه:

  • آموزش پرسنلی تخصصی صنعت طیور
  • جیره نویسی جدید و مناسب
  • جوجه ریزی: خرید جوجه، مشاوره نحوه و زمان جوجه ریزی
  • پرورش: واکسیناسیون و مراحل پیشگیری بیماری ها
  • تامین مواد اولیه: تامین دان آماده، ذرت، سویا، نهاده با کیفیت و قیمت مناسب.
  • تامین و مشارکت در مزارع پرورش مرغ مادر برای تولید جوجه یک روزه با کیفیت